16 niesamowitych ciekawostek o Maladze

Agata Wilk, 04 kwietnia 2023

W 2016 roku amerykański „New York Times” umieścił Malagę jako jedno z 52 miejsc, które warto zobaczyć, a brytyjski „Daily Mail” okrzyknął miasto nową Barceloną. Kiedy to przeczytałam, od razu zaczęłam szukać kolejnych niesamowitych informacji o Maladze.

I co z tego wyszło? Bardzo długi wpis. Napakowałam go najlepszymi ciekawostkami o tym mieście. Jeżeli tak jak ja lubisz dowiadywać się najróżniejszych rzeczy o nowych miejscach, to przygotuj sobie coś dobrego do picia, usiądź wygodnie i odkryj razem ze mną Malagę.

Najstarsze miasto

Historia Malagi obejmuje aż 2800 lat! Czyni ją to jedynym z najstarszych miast świata. Została założona przez Fenicjan w 770 r. p.n.e. i nazwana Malaka, co najprawdopodobniej z fenickiego oznacza sól. Malaga była także pod panowaniem Cesarstwa Rzymskiego i aż 800 lat pod panowaniem muzułmanów (Maurów).

Ważne hiszpańskie miasto

Malaga często postrzegana jest jako małe miasto, a nie każdy wie, że jest szóstym co do wielkości miastem w Hiszpanii (ok. 580 tys. ludności) i drugim najbardziej zaludnionym w Andaluzji (zaraz po Sevilli). Gospodarczo także bardzo dobrze sobie radzi. Malaga ma największą gospodarkę w Andaluzji, a w Hiszpanii plasuje się na czwartym miejscu. Najważniejsze sektory biznesu i gospodarki to turystyka, budownictwo, technologia z szybko rozwijającym się transportem i logistyką.

Ebook Malaga Pleasure - najlepszy przewodnik po Maladze
e-book

Malaga Pleasure

Planując podróż do Malagi, już nie musisz wyszukiwać miejsc, zrobiłam to za Ciebie.

Doskonała pogoda

Pogoda w Maladze jest wyborna. Miasto ma najcieplejsze zimy spośród wszystkich europejskich miast liczących ponad pół miliona mieszkańców. A to wszystko za sprawą gór na północy Malagi, które blokują napływ zimnego powietrza. Minimalna temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w Maladze, wynosiła -4°C i było to w lutym 1954 roku! Do tego słońce świeci tutaj przez 300 dni w roku, a deszcz pojawia się tylko ok. 50 dni w roku. Czyż to nie brzmi jak idealna pogoda do życia?

Morze dochodzące aż do targu

Chodząc uliczkami Centro Historico, aż trudno uwierzyć, że w epoce Maurów, budynek targu Mercado de Atarazanas leżał nad samym brzegiem morza. Dzisiaj od wody dzieli go kilometr. Kiedyś była to stocznia, obecnie możesz tutaj kupić najlepsze lokalne produkty. Zresztą nazwa „Atarazanas” oznacza „miejsce, gdzie naprawiane są statki”.

Patio de los Naranjos w MaladzePatio de los Naranjos
Knajpka w Centro Historico, MalagaKnajpka w Centro Historico

Jednoręka dama

Będąc w Maladze, szybko zorientujesz się, że praktycznie z każdego miejsca w centrum widać wieżę renesansowej katedry. Z powodu braku funduszy katedra nigdy nie doczekała się drugiej wieży. Miejscowi nadali jej ironiczny przydomek „La Manquita”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „jednoręka dama”.

Najczęściej odwiedzana plaża

Według statystyk Urzędu Miasta, Malaga liczy łącznie 15 plaż. Główna plaża „Playa de la Malagueta” uważana jest za jedną z najczęściej odwiedzanych plaż na świecie.

Najdroższa ulica

To właśnie w Maladze znajduje się jedna z najdroższych ulic w Hiszpanii i jest nią „Calle Larios”. Ceny wynajmu sięgają 1800 euro za metr kwadratowy. Znajdziesz tutaj najbardziej znane hiszpańskie i międzynarodowe marki. Na „Calle Larios” organizowane są także jedne z najważniejszych i największych wydarzeń w mieście - Festiwal Filmowy, Tydzień Mody czy bożonarodzeniowe świetle iluminacje (mówi się, że są jednymi z najlepszych w Hiszpanii).

Rzeka, w której nie ma wody

Przez Malagę przepływa rzeka Guadalmedina, w której nie ma wody. Widok na puste koryto jest apokaliptyczny, a sam temat kontrowersyjny. Rzeka jest jednym z najważniejszych źródeł wody dla Malagi i okolicznych miejscowości. Dla mieszkańców i rolników. Niestety miasto wielokrotnie było zalewane przez rzekę, która podlega dużym wahaniom sezonowym. Dlatego postanowiono wybudować zaporę niedaleko Malagi, by regulować poziom wody. Jak się okazało, budowa zapory wpłynęła na ekosystem rzeki. Obecnie pojawia się wiele głosów krytyki, że jest ona szkodliwa dla środowiska naturalnego (wpływa na przykład na migrację ryb).

Port w MaladzeZachód słońca w porcie
Pedregalejo, dzielnica MalagiŁódź La Jábega w Pedregalejo

Miasto Muzeów

Malaga nazywana jest „Miastem Muzeów”. Ma ich około 40 i zaraz po Madrycie jest drugim hiszpańskim miastem z największą ilością muzeów. Znajdziesz tu wspaniałe Muzeum Picassa, gdzie możesz zobaczyć ponad dwieście prac artysty. Albo Centre Pompidou, które było pierwszym zagranicznym oddziałem słynnego francuskiego Muzeum Sztuki Współczesnej. Muzeum skrywa dzieła takich wielkich artystów jak Joan Miró, Henri Matisse, Max Ernst, René Magritte. Samego muzeum nie sposób przeoczyć. Chociaż znajduje się pod ziemią, to na powierzchni bryluje kolorowy szklany sześcian.

Pablo Picasso

Czy wiesz, że to właśnie w Maladze urodził się Pablo Picasso, a także Antonio Banderas? Jeszcze lepszą ciekawostką jest, że w serialu „Geniusz” postać Picassa zagrał właśnie Antonio Banderas. How cool is that?

Fenicka łódź La Jábega

Jednym z symboli Malagi jest „La Jábega” - łódź rybacka pochodzenia fenickiego. Wyróżnia się budową i wyglądem. Po obud stronach dziobu łodzie mają namalowane niebieskie oczy, które miały odstraszać morskie potwory.

Biznaga - kwiat, który istnieje przez jeden dzień

Drugim bardzo znanym symbolem Malagi są „Biznaga”, ręcznie robione kwiaty jaśminu o silnym aromacie, sprzedawane w letnie wieczory przez Biznagueros w tradycyjnych strojach.

Ciekawy jest sam sposób tworzenia „Biznaga”. Świeży jaśmin zbierany jest wczesnym rankiem, kiedy kwiaty są jeszcze zamknięte. Następnie przyczepia się je na kłosy suszonego ostu. Kiedy kwiaty otwierają się, tworzą przepiękną kulę. Chociaż Biznaga wyglądają i pachną spektakularnie, wytrzymują tylko jeden dzień. Ale na tym polega cała magia.

Chiringuitos, budki grillowe z sardynkamiChiringuitos w Pedregalejo
Drzewka z pomarańczami w MaladzeListopadowe pomarańcze

Najstarsze wino

Wino wpisane jest w kulturę Hiszpanii, ale ze wszystkich miast, to właśnie Malaga ma jedną z najstarszych historii winiarstwa na świecie. Wino produkowane jest tutaj od czasów fenickich, prawie od 3000 lat! W XIX wieku region ten poważnie ucierpiał z powodu różnych plag, które wyniszczały winorośle.

Wina z Malagi należą do jednych z najbardziej znanych i cenionych. To wszystko za sprawą wyjątkowego ułożenia terenu (zróżnicowana topografia i różne strefy klimatyczne), na którym znajdują się winnice. Obecnie w prowincji Malaga znajduje się 3800 hektarów winnic i zarejestrowanych jest 47 winnic.

Kawa na 9 sposobów

Czy wiesz, że Malaga to jedyne miasto w Hiszpanii, w którym możesz zamówić kawę aż na 9 sposobów? Malagueños (mieszkańcy Malagi) są wielkimi miłośnikami kawy. Jednocześnie są tak wybredni, że stworzyli swój własny system zamawiania kawy. Każda nazwa odpowiada proporcji ilości kawy do mleka w filiżance.

Ale kto to w ogóle wymyślił? Wszystko zaczęło się w 1954 roku w Café Central założonej przez José Prado Crespo. Klienci zamawiając kawę, ilość mleka i kawy określali miarą palca (np. kawy na dwa palce, a mleka na jeden palec). Wprowadzało to niezłe zamieszanie, dlatego właściciel kawiarni postanowił ujednolicić system. Wywiesił w kawiarni plakat, na podstawie którego od tej pory każdy mógł zamówić jedną z 9 rodzajów kaw:

  • Café Solo: 100% kawy (bez dodatku mleka)
  • Café Largo: 90% kawy i 10% mleka (kawa bardzo mocna)
  • Café Semi Largo: 75% kawy i 25% mleka
  • Café Solo Corto: 60% kawy
  • Café Mitad: 50% kawy i 50% mleka
  • Café Entrecorto: 40% kawy i 60% mleka
  • Café Corto: 30% kawy i 70% mleka
  • Café Sombra: 20% kawy i 80% mleka
  • Café Nube: 10% kawy i 90% mleka

Znakiem rozpoznawczym kawiarni stała się kafelkowa mozaika, stworzona przez artystę Amparo Ruiz de Lunaé, na której zostały zilustrowane wszystkie rodzaje kaw.

Brzmi to niezwykle intrygująco i jako wielka miłośniczka kawy, jak tylko dowiedziałam się, że istnieje takie miejsce w Maladze, od razu wpisałam na listę do odwiedzenia. Niestety niedane było mi skosztować słynnej kawy. Kawiarnia na początku 2022 roku, po prawie 70 latach, została zamknięta.

Jeżeli zaintrygował Cię temat, poniżej możesz zobaczyć kilkusekundowy filmik przedstawiający poszczególne kawy.

Drzewka pomarańczowe

Na ulicach Malagi posadzonych jest prawie 7 tysięcy drzewek pomarańczowych. Co roku w ciągu miesiąca (w okolicach lutego) zbieranych jest prawie 600 tysięcy kilogramów pomarańczy. Jeszcze do niedawna po zbiorach owoce trafiały do Sewilli, gdzie przetwarzano je na paszę dla zwierząt, używano do produkcji perfum lub marmolady z gorzkich pomarańczy. Obecnie ze względu na zaostrzenie przepisów sanitarnych pomarańcze trafiają na wysypisko śmieci. Miasto jednak cały czas pracuje nad tym, by taką ilość pomarańczy można było przekształcać w coś pożytecznego.

Szaszłyki z sardynek

Sardynki, a dokładniej szaszłyki z sardynek, to klasyk kuchni malagijskiej i jej znak rozpoznawczy. Największe wrażenie robi sposób przyrządzania. W małych chatkach grillowych tzw. „Chiringuitos” znajdujących się co kilka metrów wzdłuż wybrzeża Malagi stoją niewielkie łodzie wypełnione piaskiem i drewnem ze wbitymi kijami, na których smażą się i skwierczą sardynki. Niesamowity widok!

PS. Już przed samą publikacją tekstu natrafiłam na listę stworzoną przez Condé Nast Traveller z 23 najlepszymi miejscami do odwiedzenia w Hiszpanii w 2023 roku. To właśnie Malaga została wymiona jako jedno z miast!

Nie wiesz, kiedy najlepiej lecieć do Malagi? Zobacz wpis, w którym zdradzam, jaka jest idealna pora na podróż do tego miasta.

Ebook Malaga Pleasure - najlepszy przewodnik po Maladze
e-book

Malaga Pleasure

Planując podróż do Malagi, już nie musisz wyszukiwać miejsc, zrobiłam to za Ciebie.

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia jak najlepszej jakości korzystania z naszych usług oraz dostosowania treści i reklam do Twoich preferencji. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.