Kiedy najlepiej lecieć do Malagi – wybierz idealny miesiąc dla siebie

Agata Wilk, 23 lutego 2024

Najlepsza pora na podróż do Malagi jest… przez cały rok. Wiele osób jest zaskoczonych tym faktem, ale naprawdę, pogoda w Maladze dopisuje o każdej porze roku. Nawet zimą. Malaga spośród wszystkich europejskich miast liczących ponad pół miliona mieszkańców może pochwalić się najcieplejszymi zimami. Najniższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w mieście, wynosiła -4°C i było to w lutym 1954 roku!

W Maladze nie można także narzekać na słońce. Świeci aż przez 300 dni w roku. W Polsce ciszymy się nim jedynie około 66 dni. Natomiast deszcz pojawia się tylko przez około 50 dni w roku. Czy to nie brzmi jak idealne miasto do odwiedzenia w najbliższym czasie?

Ebook Malaga Pleasure - najlepszy przewodnik po Maladze
e-book

Malaga Pleasure

Planując podróż do Malagi, już nie musisz wyszukiwać miejsc, zrobiłam to za Ciebie.

Wiosna w Maladze - kwitnące drzewka w całym mieście

Kiedy w Polsce jeszcze w kwietniu niekiedy sypie śnieg, w Maladze już w marcu temperatura sięga 20 stopni. Wiosną całe miasto wypełnia się intensywnymi kolorami. Drzewka pomarańczowe uginają się od kwiatów, roznosząc zapach po całej Maladze. A plaże od rana do wieczora tętnią życiem.

Kwiecień i maj będą idealnymi miesiącami na podróż, jeżeli nie przepadasz za upałami i lubisz zwiedzać miasta bez tłumów turystów.

Patio de los Naranjos w MaladzePatio de los Naranjos w Maladze
Roślinność w Parque de MalagaRoślinność w Parque de Malaga

Lato w Maladze - słońce i najpyszniejsze jedzenie

Lipiec i sierpień w Maladze to przede wszystkim bardzo wysokie temperatury w dzień, a także upalne noce. To również masa turystów i wysokie ceny mieszkań czy pokoi w hotelach. Ale to też najlepszy okres na próbowanie malagijskich przysmaków.

Od maja do sierpnia zjesz najsmaczniejsze szaszłyki z sardynek. Serwuje się je w małych chatkach grillowych tzw. „Chiringuitos” znajdujących się wzdłuż wybrzeża Malagi.

Będąc w sierpniu w Maladze, koniecznie spróbuj malagijskiego mango, na które rozpoczyna się wtedy sezon. Jest obłędnie soczyste i słodkie. Można się nim zajadać na kilogramy. Tych najlepszych szukają na targach i w małych warzywniakach.

Mercado Central de Atarazanas w MaladzeMercado Central de Atarazanas
Chiringuitos, budki grillowe z sardynkamiChiringuitos w Pedregalejo

Jesień w Maladze - pomarańcze na drzewach i pieczone kasztany

Jesienią w końcu można odpocząć od letnich upałów. I chociaż we wrześniu temperatura powietrza sięga nadal 30 stopni, Malagę zwiedza się dużo przyjemniej niż w lipcu czy sierpniu. A dodatkowo po lecie woda w Morzu Śródziemnym jest najcieplejsza.

Październik to taki fajny okres w Maladze, kiedy jest mniej turystów, a cały czas jest bardzo ciepło. W dzień można wygrzewać się na plaży albo w kawiarnianych ogródkach, chodzić w sukienkach na ramiączkach i spacerować godzinami. Wieczory stają się już chłodniejsze i warto mieć ze sobą okrycie wierzchnie. Pod koniec listopada pojawią się pierwsze deszczowe dni.

Jesień w Maladze jest zjawiskowa. To przede wszystkim złote, miedziane i brązowe odcienie liści skąpane w promieniach słońcach. Do tego od listopada zaczynają w całym mieście kwitnąć pomarańcze. Aż do końca lutego wszystkie drzewa porośnięte są owocami. A jest ich prawie 7 tysięcy. Obłędny widok! Jesienią miasto pachnie także pieczonymi kasztanami, na które zaczyna się wtedy sezon.

Drzewka z pomarańczami w MaladzeListopadowe pomarańcze
Widok na port i pergolę w MaladzeWidok na port i pergolę

Zima w Maladze - zjawiskowa świąteczna atmosfera

Jeżeli zimą w Polsce tęsknisz za słońcem, zielenią i masz ochotę uciec od tej szaroburej aury, kupuj bilety do Malagi. Nie potrzebujesz nawet zabierać puchowej kurtki, temperatura zimą w dzień waha się między 10 a 15 stopni. Kiedy ja byłam w grudniu, termometr pokazywał nawet 20 stopni, a w tym samym czasie w Polsce sypał śnieg.

W porównaniu do innych pór roku zimą w Maladze więcej pada, a noce są najzimniejsze ze wszystkich miesięcy. Dlatego szukając noclegu, zwróć uwagę, by znajdowała się w nim klimatyzacja z ogrzewaniem.

Największym plusem zimowego wyjazdu będzie dłuższy dzień. Kiedy w Polsce w grudniu o 16:00 zachodzi słońce, w Maladze dniem możesz cieszyć się aż do godziny 18:00. Niby tylko 2 godziny, a jest to ogromna różnica.

No i grudzień to przede wszystkim wyjątkowa atmosfera świąteczna. Całe miasto ozdobione jest dekoracjami i oświetleniem. A w każdy wieczór na jednej z piękniejszych ulic Malagi odbywają się iluminacje świetle w rytm świątecznej muzyki, do której Hiszpanie śpiewają i tańczą. To coś, co trzeba przeżyć!

Knajpka w Centro Historico, MalagaKnajpka w Centro Historico
Palmy w MaladzeNiesamowite palmy

TIPY:

  • Planując podróż do Malagi, pamiętaj, że weekendy są tłoczne, szczególnie piątki i soboty. Przyjeżdżają nie tylko turyści, ale także mieszkańcy z okolicznych miasteczek. W tygodniu dużo milej eksploruje się i doświadcza się miasto.

  • W Maladze nie ma miesiąca, podczas którego nie odbywałoby się jakieś wydarzenie. Świetnym pomysłem może być podróż do Malagi właśnie w okresie, kiedy trwa jakieś święto, by jeszcze bardziej poczuć hiszpański klimat.

Ebook Malaga Pleasure - najlepszy przewodnik po Maladze
e-book

Malaga Pleasure

Planując podróż do Malagi, już nie musisz wyszukiwać miejsc, zrobiłam to za Ciebie.

Chcesz przed podróżą do Malagi dowiedzieć się więcej o tym mieście? Zajrzyj do mojego wpisu, w którym zdradzam 16 niesamowitych ciekawostek o Maladze.

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia jak najlepszej jakości korzystania z naszych usług oraz dostosowania treści i reklam do Twoich preferencji. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.