6 powodów, by odwiedzić Malagę w 2023 roku

Agata Wilk, 30 czerwca 2023

Uwielbiasz Hiszpanię? To pewnie długo nie będę Cię musiała przekonywać na podróż do Malagi. W końcu każdy pretekst jest dobry, by odkryć kolejne hiszpańskie miasto. A jeśli Hiszpania jeszcze Cię w sobie nie rozkochała, to mam dla Ciebie 6 powodów, dla których warto odwiedzić Malagę w 2023 roku.

Ucieczka od jesieni i zimy

Jeżeli tak jak ja, na samą myśl o jesieni i zimie w Polsce masz ochotę kupować bilety lotnicze w ciepłe destynacje, to pakuj się i przylatuj do Malagi. Tutaj słońcem możesz cieszyć się przez 300 dni w roku. Najbardziej docenia się to zimą. Kiedy w Polsce w grudniu ciemno jest już o 16:00, w Maladze słońce zachodzi dopiero o 18:00. Nie zapomnę też tego błogiego uczucia szczęścia, kiedy w grudniu w Maladze na termometrze było 20 stopni, chodziłam w samej bluzie i wygrzewałam się na słońcu, a w tym samym czasie w Polsce padał śnieg.

Świąteczna Malaga

Migoczące w rytm kolęd bożonarodzeniowe lampki rozciągnięte przez jedną z piękniejszych ulic Malagi, tańczący Hiszpanie śpiewający „Feliz Navidad”. I tak każdego grudniowego wieczora. Tego trzeba doświadczyć. Świąteczna Malaga zachwyca, a bożonarodzeniowa atmosfera jest nie do opisania. Na samo wspomnienie mam ochotę wrócić w grudniu ponownie do Malagi.

Widok na port i pergolę w MaladzeWidok na port i pergolę
Muzeum Picassa w MaladzeMuzeum Picassa

Rok Picassa

Miłośnikom sztuki zabije pewnie szybciej serce na wiadomość, że 2023 rok został ogłoszony rokiem Picassa. Rządy Hiszpanii i Francji postanowiły połączyć wspólnie siły, świętując hucznie pięćdziesiątą rocznicę śmierci hiszpańskiego artysty. Na ten rok zaplanowanych jest około pięćdziesięciu wystaw i wydarzeń w całej Europie i Ameryce Północnej.

Dla Malagi jest to tym bardziej wyjątkowe wydarzenie, bo to właśnie tutaj urodził się Pablo Picasso. Tutaj też znajduje się muzeum, które powstało na życzenie samego artysty. Przez cały 2023 rok w Muzeum Picassa, ale też w innych muzeach w Maladze, organizowane są tematyczne wystawy celebrujące twórczość artysty. To jedyna taka okazja, by na żywo obejrzeć niektóre dzieła malarza.

Grillowane szaszłyki z sardynek

Spacerując wybrzeżem Malagi, spotkasz co kilka metrów na plaży małe chatki Chiringuitos, przy których stoją niewielkie łodzie wypełnione piaskiem i drewnem ze wbitymi kijami. Smażą się i skwierczą na nich szaszłyki z sardynek. Klasyk kuchni malagijskiej i prawdziwe ikony miasta. Ten wyjątkowy sposób przyrządzania sardynek znany jest w Maladze od XIX wieku i stał się rozpoznawalny dla tego miasta.

Wyjątkowość sardynek w Maladze leży też w miejscu, z którego są wyławiane - z Morza Śródziemnego. Temperatura wody jest tutaj wyższa, przez co zwiększa się ilości planktonu, którym żywią się sardynki. Dzięki temu ryby mają większy procent tłuszczu i niesamowicie wpływa to na ich smak.

A kiedy zapytasz Malagueños, w którym miejscu serwują najsmaczniejsze szaszłyki z sardynek, to nie tylko wskażą Ci miejsce, ale zdradzą Ci, że najlepsze sardynki zjesz w miesiącach, które w języku hiszpańskim nie zawierają litery R (czyli od maja do sierpnia).

Mercado Central de Atarazanas w MaladzeMercado Central de Atarazanas
Chiringuitos, budki grillowe z sardynkamiChiringuitos w Pedregalejo

Słodkie mango

Mango w Maladze nie ma sobie równych. Jest niesamowicie soczyste i tak słodkie, jakby ktoś posypał je cukrem. I od razu gotowe do zjedzenia. Kupujesz i możesz się nim zajadać. Sezon na malagijskie mango trwa od sierpnia do początku listopada.

Malagijskie migdały

Migdały są ściśle związane z prowincją Malagi. Na około 16 tysiącach hektarów uprawia się przeróżne odmiany i używa w wielu daniach i słodyczach. W jesienno-zimowych okresie na każdym kroku w Maladze spotkasz uliczne stragany sprzedające prażone migdały.

Przed przyjazdem do Malagi koniecznie przeczytaj mój wpis z 16 niesamowitymi ciekawostkami o Maladze.

Ebook Malaga Pleasure - najlepszy przewodnik po Maladze
e-book

Malaga Pleasure

Planując podróż do Malagi, już nie musisz wyszukiwać miejsc, zrobiłam to za Ciebie.

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia jak najlepszej jakości korzystania z naszych usług oraz dostosowania treści i reklam do Twoich preferencji. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.