Kulisy pracy wybitnych fotografów, podróże po kuchniach świata, rozbudzanie kreatywności - zachwyty wiosny 2023

Agata Wilk, 19 maja 2023

Ostatnie miesiące to ciągła praca nad przewodnikiem po Maladze. Pisanie, kasowanie i zmienianie. Dopieszczanie każdego detalu. Edycja zdjęć i projektowanie designu. Na czytanie większej ilości książek zabrakło mi przestrzeni, ale kilka zachwycających rzeczy udało mi się obejrzeć. Zapraszam Cię na inspiracje wiosny.

"Peter Lindbergh. The eye"

Jak pracował Peter Lindbergh, jeden z najwybitniejszych fotografów, dla którego najpiękniejsza była naturalność, a photoshop był czystym oszustwem? Ten dokument to niesamowita okazja, by podejrzeć jego pracę podczas sesji zdjęciowej dla magazynu mody.

Dokument do zobaczenia na Netflixie.

Peter Lindbergh

"Sztukateria: Helmut Newton - piękno i bestia"

Jedni widzieli w Helmucie Newtonie geniusza fotografii, który na zdjęciach uchwycał silne, pewne siebie kobiety. Inni uważali, że był zwykłym skandalistą i kobiety przedstawiał przedmiotowo. Jaki naprawdę był Helmut Newton? O swoich doświadczeniach z pracy i relacjach z fotografem opowiadają modelki i gwiazdy, które uwieczniał na swoich zdjęciach, Anna Wintour, która go zatrudniała przy sesjach dla Vogue i żona June Newton, która była dla Helmuta ogromną inspiracją w życiu.

Dokument do zobaczenia TUTAJ

Helmut Newton

Ach! Już dawno żadne dokumenty tak mnie nie zachwyciły i nie zainspirowały jak te dwa. Niesamowite jest to, że dwóch tak wybitnych fotografów żyjący w tych samych czasach, może zupełnie inaczej patrzeć na świat i przedstawiać go na swoich fotografiach.

W ogóle uważam, że wielkim luksusem naszych czasów jest, że artyści sami mogą nam opowiedzieć o swojej twórczości. O tym, co wpływa na ich kreatywność i kogo podziwiali. Zupełnie inaczej wtedy odbieramy ich twórczość. Jest to też świetna dawka inspiracji. Takie dokumenty niesamowicie pobudzają kreatywność, dlatego sięgaj nawet po filmy o osobach, których nie kojarzysz.

"Living with Gaudi"

Jak to jest mieszkać w budynku, który jest prawdziwym dziełem sztuki? Który codziennie fotografują i odwiedzają turyści? W tę podróż zabierze Cię jedna z najstarszych mieszkanek Casa Milà, kultowego barcelońskiego projektu katalońskiego architekta Antoniego Gaudiego.

Dokument do zobaczenia na Netflixie.

Living with Gaudi

"Cztery składniki"

Jeżeli kochasz gotować, to ten czteroodcinkowy dokument jest dla Ciebie. Felietonistka „New York Timesa” i autorka książek kucharskich Samin Nosrat zabierze Cię w podróż po czterech składnikach, które według niej stanowią fundament każdego dania.

Samin pokaże Ci Włochy i różne oblicza tłuszczu. Polecisz do Japonii i przekonasz się, jak różnorodna może być sól. A na Jukatanie zaskoczy Cię, jak kwaśność niesamowicie wpływa na potrawy. Ten dokument to taki fajny mix podróży, ciekawostek, tipów, rozmów z niesamowitymi ludźmi i wspólnego gotowania.

Dokument do zobaczenia na Netflixie.

Dokument Cztery składniki

"Uliczne jedzenie: Ameryka Łacińska"

Po wpisie o moich ulubionych dokumentach podróżniczych, które zabiorą Cię w podróż dookoła świata, jedna z Was napisała do mnie, że jest świetny materiał na Netflixie o kuchni Ameryki Łacińskiej. I wow, jaki to jest wspaniały dokument.

W każdym odcinku odwiedzisz inne miasto Ameryki Łacińskiej i poznasz jego kulturę poprzez smaki lokalnego ulicznego jedzenia. Przeniesiesz się na gwarne ulice, stragany i targi. To podróż przez zupełnie nowe składniki, potrawy i smaki. Ten dokument świetnie pokazuje, jak Ameryka Łacińska jest różnorodna, jak ogromny wpływ na jej kuchnie miały innej kraje i ich kultury.

Dokument do zobaczenia na Netflixie.

Uliczne jedzenie: Ameryka Łacińska

„Dania. Tu mieszka spokój.” - Sylwia Izabela Schab

To książka z serii z tych, które czyta się jednym tchem. Z jednej strony rozum podpowiada, by rozkoszować się nią jak najdłużej. Z drugiej strony serce mówi, że jeszcze tylko jedna strona. I w ten sposób pochłaniasz książkę w dwa dni. A na koniec mówisz „wow”, rzucam wszystko i wyjeżdżam do Danii.

Dania rozkochuje w sobie stylem życia, architekturą, designem. To kraj, w którym każdego dnia z roweru korzysta połowa Duńczyków - od uczniów po ministrów i dyrektorów. W którym mówi się, że nie ma złej pogody, jest tylko nieodpowiednie ubranie. Kraj, który w rankingach mierzących poziom zadowolenia obywateli, nie schodzi z podium. Można wiele nauczyć się z duńskiej filozofii życia, ale nie jest to państwo idealne, bez żadnej skazy i świetnie jest to w tej książce pokazane.

Ta książka to taka opowieść o Danii w pigułce. Skarbnica ciekawostek, historii i anegdot, które nie raz Cię zaskoczą. Jeżeli uwielbiasz Danię, pochłoniesz raz-dwa książkę i będziesz wyszukiwać lotów do Kopenhagi, by jak najszybciej tam polecieć. A jeżeli do tej pory Dania nie była na twoim radarze, to po tej książce zamarzysz, by ją odwiedzić.

„Dania. Tu mieszka spokój” - Sylwia Izabela Schab
Sprawdź tutaj, gdzie kupisz najtaniej.

TED "Skuteczny sposób na rozbudzenie naturalnej kreatywności" - Tim Hartford

Jeżeli kiedyś usłyszałaś, że masz słomiany zapał, bo ciągle czymś nowym się interesujesz, ten TED jest dla Ciebie. Jeżeli myślisz, że nie można się rozdrabniać i trzeba być fachowcem tylko w jednej dziedzinie, ten TED jest dla Ciebie. Jeżeli interesują Cię różne rzeczy, często pozornie niezwiązane ze sobą, ten TED jest dla Ciebie. To wystąpienie z serii inspirujących, otwierających oczy i układających w głowie tak wiele klocków, że polecam każdemu go zobaczyć.

TED do zobaczenia TUTAJ

Artykuł zawiera linki partnerskie. Ty kupujesz produkty z mojego polecenia, ja otrzymuję za to prowizję od sklepu. Oczywiście nie wpływa to w żaden sposób na cenę Twoich produktów.

Ebook Malaga Pleasure - najlepszy przewodnik po Maladze
e-book

Malaga Pleasure

Planując podróż do Malagi, już nie musisz wyszukiwać miejsc, zrobiłam to za Ciebie.

Ta strona internetowa wykorzystuje pliki cookie w celu zapewnienia jak najlepszej jakości korzystania z naszych usług oraz dostosowania treści i reklam do Twoich preferencji. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na ich użycie i akceptujesz politykę prywatności oraz regulamin.